NE ARAMIŞTINIZ ?

YALOVA ÇİÇEKÇİLİK TARIMA DAYALI İHTİSAS OSB

Yer seçimi 30 Haziran 2003 tarihinde tamamlanan Yalova Çiçekçilik Tarıma Dayalı İhtisas OSB,İlimiz Çiftlikköy İlçesi sınırları içinde kurulmakta olup, 2007 yılında kamulaştırma çalışmaları başlatılmış, 12.03.2012 tarihinde Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına devri gerçekleşmiştir.

Ülkemizin ve bölgemizin ekonomik gelişimine katkıda bulunmak amacıyla, katılımcılarımızın memnuniyetlerini en üst düzeyde tutarak, diğer kurumlarla işbirliği içinde sürekli gelişen,  deneyim ve tecrübelerini geliştiren, istihdam, dış ticaret ve üretim kapasitesi ile ülke ekonomisinde büyük pay sahibi olacak bir üretim merkezi oluşturma amacıyla kurulma çalışmaları başlatılan Yalova Çiçekçilik Tarıma Dayalı İhtisas OSB ilimiz çiçekçilik sektörü için son derece önem taşımaktadır.

Müteşebbis heyet ortakları %6 YTSO, %20 İl Özel İdaresi, %20 Çiftlikköy Belediyesi %54 Sasbüd ten oluşmaktadır.Toplam OSB alanı 1050 dönüm olup, bugüne kadar 650 dönümü, toplam alanın %62 si kamulaştırılmıştır. 07.11.2012 tarihili Resmi Gazetede yayınlanan 2012/3857 sayılı Bakanlar Kurulunun Çiftlikköy İl  sınırları içerisinde bulunan Gacık ve Laledere Köyü’nü kapsayan topluluştırma kararıyla birlikte kamulaştırma bedellerinin yatırılmamasına karar verilmiştir.

Üreticilerimizi ve ürünlerini ulusal ve uluslararası platformda tanıtmak, modern teknolojik bir alt yapı sunmak, firmaların ihtiyacına yönelik her türlü teknik, sosyal idari tesisleri kurmak, bilgi ve teknolojiye kolay erişimi sağlayacak olan Yalova Çiçekçilik Tarıma Dayalı İhtisas OSB, İlimiz için büyük bir değer olup, projenin hayata geçmesi Yalova ve sektör için çok önemlidir.

http://www.yalovacicekcilikosb.org.tr/ 

 

YALOVA  KALIP İMALATI İHTİSAS OSB

17.09.2003 Tarihinde tescil edilen toplam 34 Hektarlık bir alanda 2 parselden oluşmakta, İlimiz Kazimiye köyü sınırları içinde karakaş mevkii tepesi denilen alanda yer almaktadır.

Müteşebbis heyet ortaklık yapısı %82 Ulusal Kalıp Üreticileri Birliği, %6 YTSO, %6 Yalova Belediye Başkanlığı, %6 İl Özel İdare den oluşmaktadır. 

Ulusal Kalıp Üreticileri Birliği, Yalova Bilişim İhtisas Osb müteşebbis heyeti başkanlığına yaptığı 26.11.2012 tarihli başvuru, müteşebbis heyetin 11.12.2012 günlü toplantısında görüşülerek, kalıp üreticileri birliğinin müteşebbis heyet’ e katılımı uygun görülmüştür.

Ulusal Kalıp Üreticileri Birliği tarafından 80 ila 100 arasında bir yatırımcının bu bölgeye yatırım yapması düşüncesi ile bu alana talip olan UKUP, OSB nin faaliyet geçmesi halinde 3.000  e yakın yeni istihdamın yaratılacağı bilgisini aktarmıştır. YTSO Yönetimi olarak kendileri ile yapmış olduğumuz değerlendirmede yerel firmalarımızın da mutlaka burada yer alması gerektiğini kendilerine ileterek her anlamda destek olacağımızı ifade ettik. Yerin mülkiyet sorunu devam etmekte olup, kamulaştırma işlemleri tamamlanmamıştır.

 

YALOVA TAŞIT ARAÇLARI YAN SANAYİ İHTİSAS OSB

Bu OSB ni Yalova da kurmak için girişimde bulunan dernek Kanun Hükmünde Kararname ile kapatılmış olup, müteşebbis heyet yapısı İl Özel İdare öncülüğünde değişmiştir. Bakanlığımızca belirlenen ve onaylanan yerin mülkiyet sorunu devam etmekte olup, kamulaştırma işlemleri tamamlanmamıştır.

 

YALOVA GEMİ İHTİSAS OSB

İlimiz Çiftlikköy sınırları içinde kurulma çalışmaları devam eden, Yalova Gemi İhtisas OSB 07.02.2011 tarih ve 00991 sayılı Sanayi ve Ticaret Bakanlığı yazısı ile kuruluş protokolü onaylanmış, 275 sicil numarası ile tüzel kişiliği tescil edilmiştir. Kurucu ortaklar %87 Katılma Payı ile İMEAK Gemi Sanayicileri Derneği ve %13 Katılma payı oranı ile YTSO olmuştur. Mülkiyet sorunu çözülmüş olan bu OSB nde parsel satışları için ön talepler toplanmaya başlanmıştır.

Gemi Sanayicileri Derneği tarafından Yalova’da bin 400 dönüm üzerine konumlandırılacak Gemi İhtisas Organize Sanayi Bölgesi Türkiye’de ilk olma özelliğine sahip gemi OSB‘si, 200’e yakın sanayi kuruluşuna hizmet verecek. 2,5 milyar liraya mal olacak proje sayesinde 15 bin kişi de istihdam edilecek.

 

YALOVA KOMPOZİT VE KİMYA İHTİSAS OSB

İlimizde faaliyetlerini sürdüren Akkök grubuna bağlı ve dünya çapında üretim yaparak çok ciddi istihdam yaratan ve ülke ekonomisine katkı sağlayan fabrikaların bulunduğu alanın ıslah osb çalışmaları devam etmekte.Çed yönetmeliğinin 14. Maddesine göre İlgili Bakanlıkça çevresel etki değerlendirilmesi olumlu kararı verilmiş olup, kuruluş protokolünün onaylanması aşamasına gelmiştir.

http://www.yalkimosb.org.tr/

 

YALOVA İMES MAKİNE İHTİSAS OSB

7 Haziran 2017 tarihi itibariyle 331 sicil numarası ile Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı onayıyla yürürlüğe girerek tescil edilen İMES OSB Yalova İMES OSB Çiftlikköy ilçemizde yeni yapılan İstanbul-İzmir Otoyoluna cephe stratejik bir konumda bulunmaktadır.

İMES OSB Makine ihtisas OSB dir.ÇED Raporunda ve kuruluş protokolünde kesinleştirilmiş olan makine, yedek parça, otomotiv gibi ana sektörler ve destekleyici sektörlerden oluşan NACE kodlarıyla belirtilmiş olan ilgili firmalar haricinde başka faaliyetlerde bulunan firmalar burada yer alamayacaktır.

Bürüt alan 5.000.000 m2 net sanayi alanı 3.000.000 m2 toplam parsel sayısı 264, Toplam yeşil alan 387.888 m2 toplam sosyal donatı alanı 413.659 m2, toplam iç imar yolu 25 km olarak planlanmıştır.

100 Milyon TL altyapı; 900 Milyon TL üstyapı bütçesiyle, önümüzdeki 5 yıl içerisinde 1 milyar TL inşaat yatırımının Yalova İlimizde yapılması, 150 milyon TL’lik arazi alımı-kamulaştırma yapılması, toplamda 10 bine yakın yeni istihdam ve 500 milyon USD yıllık ihracat  hedeflenmektedir. 

Parsellere ilişkin ön çalışmalar ve fizibilite yapılmış olup, ön talep toplanmaya başlanmıştır.

http://yalovaimesosb.org/


YALOVA AVRASYA OSB 

Sektörlerinin önde gelen markaları olan LC WAIKIKI, Ziylan Grup, Çifçiler Gayrimenkul, Toya Yapı, Maslak Oto gibi yatırımcıların olduğu OSB projesi, Osmangazi Köprüsü ile değerine değer katan Yalova ilimiz için yeni bir cazibe merkezi oluşturmak üzere planlandı. 2340 dönüm arazi üzerine kurulacak olan Avrasya Giyim İhtisas OSB  1 milyar $ yatırım ve 20.000 kişinin istihdam edileceği öngörülmektedir. Mülkiyet sorunu olmayan bu OSB nde parsel planlamaları yapılmış ve satış aşamasına gelinmiştir.

http://www.avrasyaosb.com/