NE ARAMIŞTINIZ ?

SÜS BİTKİLERİ FİRE ORANLARI 2023

Sıra Cins Karar
1 Çiçek Kesme çiçekler bütün safhalarında toplam %20 civarında fire ve zayiat verebilirler. Çiçeklerin kamyon, tren ve uçak ile nakliyesi, tahmil ve tahliyesi, hava şartlarının uygun olmasından dolayı üreticiden toptancıya intikal etme safhasında, toptancıdan iş yerlerine gelene kadar ve işyerlerinde ki bekleme ve satılmayıp imha edilmeleri esnasında verebileceği fire ve zayiat miktarları aşağıdadır, perakendeciden satış esnasında %10'dur.
2 Çiçek Kesme çiçekler bütün safhalarında toplam %20 civarında fire ve zayiat verebilirler. Çiçeklerin kamyon, tren ve uçak ile nakliyesi, tahmil ve tahliyesi, hava şartlarının uygun olmasından dolayı üreticiden toptancıya intikal etme safhasında, toptancıdan iş yerlerine gelene kadar ve işyerlerinde ki bekleme ve satılmayıp imha edilmeleri esnasında verebileceği fire ve zayiat miktarları aşağıdadır, tarladan toptancıya gelinceye kadar %5'dir.
3 Çiçek Kesme çiçekler bütün safhalarında toplam %20 civarında fire ve zayiat verebilirler. Çiçeklerin kamyon, tren ve uçak ile nakliyesi, tahmil ve tahliyesi, hava şartlarının uygun olmasından dolayı üreticiden toptancıya intikal etme safhasında, toptancıdan iş yerlerine gelene kadar ve işyerlerinde ki bekleme ve satılmayıp imha edilmeleri esnasında verebileceği fire ve zayiat miktarları aşağıdadır, toptancıdan perakendeciye gelinceye kadar %5'dir.
4 Çiçek Kesme çiçekler bütün safhalarda toplam: % 20 civarında fire ve zayiat verebilir. tarladan toptancıya gelinceye kadar : % 5 toptancıya perakendeciye gelinceye kadar : % 5 perakendecide satış esnasında : % 15 gül : bir kök gülün yıllık üretimi, kaliteli yetiştirilmesi halinde; 8010 adettir. her türlü yetişkin fidan, süs bitkisi, yer örtücü bitkiler, iç ve dış mekan çiçekleri, saksılı toprak ambalajlı ve çıplak köklü fidan ve bitkilerin ithalat ve satışında uygulanacak fire oranı % 8’dir.
5 Kesme Çiçek %20 fire verir.
6 Çiçek Kesme çiçekler bütün safhalarda toplam %20 civarlarında fire ve zaiyat verebilirler.
7 Çiçek Saksısı ve Saksı Tabağı Çiçek saksısı ve çiçek saksı tabağı kalıbının imal aşamasında gerçekleşecek fire oranının %20 olacağı tespit edilmiştir.
8 Kesme Çiçek Peyzaj ve çiçekçilik (kesme çiçek gül) sektöründe, söz konusu ürüne ilişkin fire oranlarının; tarladan toptancıya gelene kadar %5, toptancıdan perakendeciye kadar %5, perakendecide satış esnasında ise %10 oranında olabileceği tespit edilmiştir.
9 Çiçek Çiçeklerin kamyon, tren ve uçak ile nakliyesi, yükleme ve boşaltılması, hava şartlarının uygun olmamasından dolayı üreticiden toptancıya intikal etme safhasında, toptancıdan işyerlerine gelene kadar ve işyerlerindeki bekleme ve satılmayıp imha edilmeleri esnasında verebileceği fire ve zayiat miktarları aşağıdadır: perakendecide satış esnasında : %10
10 Çiçek Çiçeklerin kamyon, tren ve uçak ile nakliyesi, yükleme ve boşaltılması, hava şartlarının uygun olmamasından dolayı üreticiden toptancıya intikal etme safhasında, toptancıdan işyerlerine gelene kadar ve işyerlerindeki bekleme ve satılmayıp imha edilmeleri esnasında verebileceği fire ve zayiat miktarları aşağıdadır: tarladan toptancıya gelinceye kadar : %5
11 Çiçek Çiçeklerin kamyon, tren ve uçak ile nakliyesi, yükleme ve boşaltılması, hava şartlarının uygun olmamasından dolayı üreticiden toptancıya intikal etme safhasında, toptancıdan işyerlerine gelene kadar ve işyerlerindeki bekleme ve satılmayıp imha edilmeleri esnasında verebileceği fire ve zayiat miktarları aşağıdadır: toptancıdan perakendeciye gelinceye kadar: %5
12 Çiçek Kesme çiçekler bütün safhalarda toplam %20 civarında fire ve zayiat verebilirler.
13 Çiçek Kesme çiçekler bütün safhalarda toplam %20 civarında fire ve zayiat verebilirler. Çiçeklerin kamyon, tren ve uçak ile nakliyesi, tahmil ve tahliyesi, hava şartlarının uygun olmamasından dolayı üreticiden toptancıya intikal etme safhasında, toptancıdan işyerlerine gelene kadar ve işyerlerindeki bekleme ve satılmayıp imha edilmeleri esnasında verebileceği fire ve zayiat miktarları aşağıdadır. Tarladan toptancıya gelinceye kadar : %5 toptancıdan perakendeciye gelinceye kadar : %5 perakendecide satış esnasında : %10 gül: bir kök gülün yıllık üretimi, kaliteli yetiştirilmesi halinde 8-10 adettir. Her türlü yetişkin fidan, süs bitkisi, yer örtücü bitkiler, iç ve dış mekân çiçekleri, saksılı toprak ambalajlı ve çıplak köklü fidan ve bitkilerin ithalat ve satışında uygulanacak fire oranı %5’tir. Yurtdışından ithali yapılan çiçek soğanları ile canlı gül ve çiçek fidanlarının depolanması ve pazarlanması aşamasında uygulanacak fire oranı %10’dur.
14 Çiçek Kesme çiçekler bütün safhalarda toplam %20 fire verir. Tarladan toptancıya gelinceye kadar % 5, toptancıya perakendeciye gelinceye kadar % 5, perakendecide satış esnasında % 10 fire verir. Her türlü çiçeğin ithalat ve satışında toplam %8 fire meydana gelir. Yerli fidan yetiştiriciliği ve satışında fire oranı % 15 dir.
15 ÇİÇEK Kesme çiçekler bütün safhalarda toplam: % 20 civarında fire ve zayiat verebilir. Çiçeklerin kamyon, tren ve uçak ile nakliyesi, tahmil ve tahliyesi, hava şartlarının uygun olmamasından dolayı üreticinin toptancıya intikal etme safhasında, toptancıya işyerlerine gelene kadar ve işyerlerindeki bekleme ve satılmayıp imha edilmeleri esnasında verebileceği fire ve zayiat miktarları aşağıdadır. tarladan toptancıya gelinceye kadar : % 5 toptancıya perakendeciye gelinceye kadar : % 5 perakendecide satış esnasında : % 10 gül: bir kök gülün yıllık üretimi, kaliteli yetiştirilmesi halinde; 8010 adettir. her türlü yetişkin fidan, süs bitkisi, yer örtücü bitkiler, iç ve dış mekan çiçekleri, saksılı toprak ambalajlı ve çıplak köklü fidan ve bitkilerin ithalat ve satışında uygulanacak fire oranı % 8’dir. yerli fidan yetiştiriciliği ve satışında fire oranı % 15’dir.
16 Çiçek kesme çiçekler bütün safhalarda toplam %20 civarında fire ve zayiat verebilirler. çiçeklerin kamyon, tren ve uçak ile nakliyesi, yükleme ve boşaltılması, hava şartlarının uygun olmamasından dolayı üreticiden toptancıya intikal etme safhasında, toptancıdan işyerlerine gelene kadar ve işyerlerindeki bekleme ve satılmayıp imha edilmeleri esnasında verebileceği fire ve zayiat miktarları aşağıdadır. tarladan toptancıya gelinceye kadar : %5 toptancıdan perakendeciye gelinceye kadar: %5 perakendecide satış esnasında : %10
17 Dış Mekan Süs Bitkileri Dış mekan süs bitkilerinde stoklama aşamasında ortalama %4, sevk edilmesi aşamasında ortalama %14, satış aşamasında ortalama %4 oranında fire olabileceği tespit edilmiştir.
18 Ziraati Yapılmayan Süs Bitkileri ziraati yapılamayan bitkilerin (yosun, kozalak, dekoratif dal) süs eşyası üretimi amacıyla kullanımı faaliyetine ilişkin olarak bahsi geçen ürünlerin; alınması aşmasında %5, üretime sevk edilmesi aşamasında %15, satılması aşamasında ise %5 oranında fire olabileceği tespit edilmiştir.
19 Salon Süs Bitkileri Salon süs bitkileri alım satımında geçen zaman içinde %15, dış mekan bitkileri aynı aşamada %5 oranında fire verebilir.
20 Süs Bitkileri (Dış Mekan – İç Mekan) Büyüme devrelerinde oluşan fire ve zayiatlar: a) tohum: %5
21 Süs Bitkileri (Dış Mekan – İç Mekan) Büyüme devrelerinde oluşan fire ve zayiatlar: b) çelik: %5
22 Süs Bitkileri (Dış Mekan – İç Mekan) Büyüme devrelerinde oluşan fire ve zayiatlar: c) aşı: %4
23 Süs Bitkileri (Dış Mekan – İç Mekan) Büyüme devrelerinde oluşan fire ve zayiatlar: d) ayırma: %2
24 Süs Bitkileri (Dış Mekan – İç Mekan) Büyüme devrelerinde oluşan fire ve zayiatlar: e) doku kültürü: %20
25 Süs Bitkileri (Dış Mekan – İç Mekan) Satış ve nakliye esnasında oluşan fire ve zayiat: %3
26 Süs Bitkileri (Dış Mekan – İç Mekan) Üretim esnasında oluşan fire ve zayiatlar: a) tohum: %15
27 Süs Bitkileri (Dış Mekan – İç Mekan) Üretim esnasında oluşan fire ve zayiatlar: b) çelik: %15
28 Süs Bitkileri (Dış Mekan – İç Mekan) Üretim esnasında oluşan fire ve zayiatlar: c) aşı: %15
29 Süs Bitkileri (Dış Mekan – İç Mekan) Üretim esnasında oluşan fire ve zayiatlar: d) ayırma: %8
30 Salon Süs Bitkileri Salon süs bitkileri alım satımında geçen zaman içinde % 15, dış mekan bitkileri aynı aşamada % 5 oranında fire verebilir.
31 Salon süs bitkileri Salon süs bitkileri alım satımında geçen zaman içinde %15, dış mekan bitkileri aynı aşamada %5 oranında fire verebilir.
32 Süs bitkileri Süs bitkileri hakkında genel açıklamalar: 1) bitkilerin kullanıldıkları yere göre sınıflandırılması: a) iç mekan süs bitkileri b) dış mekan süs bitkileri 2) bitkilerin fizyolojik yapılarına göre sınıflandırılması: a) tek yılık mevsimlik bitkiler, b) çok yıllık otsu bitkiler, c) yapraklı çalılar, (yaprağını dökenler, yaprağını dökmeyenler) d) yapraklı ağaçlar, (yaprağını dökenler, yaprağını dökmeyenler) e) ibreli çalılar, f) ibreli ağaçlar, g) Akdeniz bitkileri, h) tropik bitkiler, i) sup tropik bitkiler, 3) bitkilerin üretim yöntemleri: a) tohum b) çelik, c) aşı, d) ayırma, e) doku kültürü, fire ve zayiat oranları: 1) üretim esnasında oluşan fire ve zayiatlar: a) tohum: %15 b) çelik: %15 c) aşı: %15 d) ayırma: %8 e) doku kültürü: %0 2) büyüme devrelerinde oluşan fire ve zayiatlar: a) tohum: %5 b) çelik: %5 c) aşı: %4 d) ayırma: %2 e) doku kültürü: %20 3) satış ve nakliye esnasında oluşan fire ve zayiat: %3