NE ARAMIŞTINIZ ?

Daha Fazla Çalışıp, Daha Fazla Üreteceğiz…

2018 Yılı ikinci çeyreğinden sonra iş dünyamız için öngörmediğimiz bir çok gelişme yaşandı. Yabancı ülkelerin etkisiyle Ülkemizin karşı  karşıya kaldığı döviz kuru dalgalanması nedeniyle sıkıntılı bir dönemden geçtik, ancak Ülkemiz yetkililerinin almış olduğu tedbirler ve başarılı uygulamaları ile yaşanan bu süreci kısa sürede atlatacağımıza inanıyorum.

Ülkemiz son 20 yılda çok başarılı hamlelerle birlikte hızlı bir büyüme trendi yakaladı, ancak bu büyümeyle birlikte hızlı bir tüketim de oluştu, kredi kullanımı ve harcamalarımız arttı, üretim odaklı olmamız gerekirken tüketim odaklı haline gelindi. İşletmelerimizin ekonomik sıkıntılarla karşı karşıya kalmaması için iş planlamalarımızı iyi bir şekilde yapıp, sorunları iyi tespit edip, geleceğe yönelik tedbirlerimizi almalıyız. Türkiye ekonomisi geçmiş dönemlerde bir çok dalgalanmalar yaşadı, ama her seferinde özel sektörümüzün de katkıları ile darboğazdan güçlenerek çıkmasını bildi.Bugünde içinde bulunduğumuz bu zor süreçten hükümetimizin aldığı tedbirler sayesinde kısa zamanda çıkacağımıza inancımız tamdır.

Ülke olarak birlik ve beraberliğimize sahip çıkmalıyız, kendi imkânlarımızı ve Türk Özel Sektörünün gücünü daha verimli kullanmalıyız, tasarruf, üretim ve ihracat odaklı olarak ekonomimizi daha sağlam temeller üzerine oturtmalıyız. Başta Yalova olarak tüm ülkemizde tükettiğimizden daha fazlasını üretmeli, ithal ettiğimizden daha fazlasını ihraç etmek için çalışmalıyız.

Yalova Ticaret ve Sanayi Odası olarak üzerimize düşeni yapmaya özen gösteriyoruz, TOBB önderliğinde üyelerimize KOBİ destek kredisi adı altında kullandırılmak  üzere kaynak tahsisi yarattık, devam etmekte olan yeni hizmet binamızın inşaat sürecini yavaşlatarak orada kullanacağımız finansmanı üyelerimizin kredi olarak kullanmasını sağladık, üretim odaklı çalışabilmek için OSB lerimizin tamamlanabilmesi için çalışmalarımızı hızlandırdık, ihracatı geliştirebilmek için üyelerimize yönelik eğitim ve seminerler düzenledik ve bakanlık temsilcilerini ilimizde ağırladık.

Hükümetimizin almış olduğu tedbirlere Yalova Ticaret ve Sanayi Odası olarak en güçlü şekilde destek vermeye devam edeceğiz, daha fazla çalışıp daha fazla üretmeye gayret edeceğiz, hep birlikte bu süreci iyi yöneterek güçlenerek büyümeye devam edeceğiz,daha güçlü bir Yalova ve Türkiye olacağız.