NE ARAMIŞTINIZ ?
Haberler

Çalışan Gazeteciler Günü Nedeniyle Basın Mensuplarıyla Bir Araya Geldik

12.01.2022

YTSO Başkanı Tahsin Becan ve Yönetim Kurulu Üyeleri, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü nedeniyle basın mensuplarıyla kahvaltılı bir toplantıda bir araya geldi.

Becan, yaptığı açıklamada "Kamu adına tarafsız, dürüst ve ilkeli habercilik yaptığınız için sizlere teşekkür ediyorum. Zor koşullarda mesleğinizi icra etmeye çalışıyorsunuz, tüm vatandaşlarımızın haber kaynağı sizlersiniz, yerel basın olarak düşündüğümüzde şehrimiz de Altınova dan Armutlu ya kadar neler olup bittiğini sizlerden öğreniyorlar. Bizim gibi kurumların yapmış olukları faaliyetlerin daha fazla duyurulması sizlerin aracılığı ile oluyor. O Yüzden iyi ki varsınız diyorum. Hemen hemen her sektörde olduğu gibi yazılı medya sektöründe de ekonomik olarak sıkıntılar yaşanıyor, kurlarda yaşanan dalgalanmalar sizin olmazsa olmazınız kâğıt giderinizi oldukça yükseltti. Umut ediyoruz ki yeni düzenlemeler ile bu dalgalanmalar duracak ve her şeyin maliyeti biraz daha stabil hale gelecek. Biz YTSO yönetimi olarak kanun ve mevzuatların da bize izin verdiği ölçüde yerel basın ilanlarımızda iyileştirme yapmaya çalıştık. Tabi bu emeklerinizin karşılığı hiçbir bedelle ödenmez ancak dediğim gibi bizimde çorbada tuzumuz olması adına elimizden geldiği ölçüde yerel basına destek olmaya çalışıyoruz." diyerek şöyle konuştu.

"Yalova Ticaret ve Sanayi Odamız TOBB tarafından 365 oda ve borsa arasında Akredite edilen ilk 65 oda arasındadır ve her 3 yılda bir verdiğimiz hizmetler bağımsız denetçiler tarafından denetlenmektedir. Bu şu anlama gelmektedir. YTSO 5 Yıldızlı hizmet vermektedir. İnşallah bundan sonraki süreçlerde yeni binamızla birlikte daha üst seviyelerde hizmet vereceğiz.Odamız 5174 sayılı kanunla belirlenmiş olan üyelerimizin şirketleri ile ilgili olan tescil işlemleri, sermaye artırımları, şirket birleşmeleri, yeni kuruluşlar, , sigortaların levhaya kayıt işlemleri, yurt dışı ihracat işlemleri, girişimcilik eğitimi gibi daha burada sayamayacağım birçok işlemi yürütmektedir."

YTSO Başkanı Tahsin Becan, açıklamasına şöyle devam etti.  "Bunların yanı sıra bizim çok önem verdiğimiz İhracat Konusunda Bakanlığımız ve TOBB ile yaptığımız protokol doğrultusunda Odamızda İhracat Destek Ofisi oluşturduk. Üyelerimizin ihracat kapasitelerinin gelişmesi için devlet destekleri, nasıl ihracatçı olunur gibi konularda yerinde ziyaretlerle bilgilendirmelerde bulunuyoruz.YTSO Akademi bünyesinde üyelerimizin gerek kişisel gerekse şirket bilgilerini arttırma için birçok eğitim ve bilgilendirme seminerleri düzenliyoruz.Yine YTSO Bünyesinde oluşturduğumuz Fuar etiklikleri çerçevesinde üyelerimizi yurt içinde düzenlenen fuarlara ziyaretçi olarak katılım sağlamalarını teşvik etmek amacıyla ücretsiz fuar ziyaretleri düzenliyoruz."

Becan "Türk PATENT Enstitüsü ile yaptığımız protokol doğrultusunda Odamız bünyesinde Marka ve Patent temsilciliği oluşturduk, üyelerimizin bu yönde yapacakları çalışmalara destek oluyoruz.Mesleki Yeterlilik Belgelendirmeleri için TOBB MEYBEM aracılığı ile Üyelerimizin sınav ve belgelendirme işlemlerini başka bir şehre gitmeden Odamız bünyesinde yapılmasını sağlıyoruz.Girişimcilik konusuna çok önem veriyoruz. Odamız personelinin aldığı eğitim ve belgeleri ile bu eğitimleri Odamız bünyesinde ücretsiz olarak verilmesini sağlıyoruz.Şirketlerimizin ihtiyaç duyduğu Kapasite Raporları, Ekspertiz Raporları Odamız tarafından düzenleniyor. Topçularda bulunan RO-RO Limanında temsilciliğimiz var, yurt dışı çıkış işlemlerinin belgeleri odamız tarafından düzenleniyor.Tek Durak hizmet anlayışı ile artık üyelerimizin tüm işlemlerini YTSO da müracaat edilir edilmez çözülme noktasına getirdik,Üyelerimizin kullandığı Elektronik imza ve Kayıtlı Elektronik Posta hizmeti yaptığımız protokolle odamız tarafından sağlanıyor" diyerek şöyle devam etti.

"Üyelerimizin indirimli hizmet almalarına yönelik sağlık kurumları özel eğitim kurumları, oteller ve benzeri kurumlarla indirim protokolleri yapıyoruz. Üyelerimizin YTSO ya gelmeden belge işlemlerini halledebilmelerini sağladık7 Gün 24 Saat İhracat evraklarını onaylayabilir ve hazırlayabilir duruma getirdik,Sayısal Takograf, Dijital Ehliyetlerin ve K Belgelerini odamız tarafından düzenleyip veriyoruzŞirketlerimizin iş makineleri ruhsat ve tescil işlemleri odamız tarafından yapılıyor. Kamu Kurumları ve Adalet Bakanlığının rayiç fiyat tespitleri Odamız tarafından yapılıyorYTSO olarak TOBB öncülüğünde ve desteği ile başlatılan Nefes Kredisi’ne Oda olarak imkânlarımız doğrultusunda her dönem katkı sağladık ve üyelerimizin finansmana erişimlerini kolaylaştırdık" diyerek sözlerini şöyle sürdürdü.

"Şehrin sosyal ihtiyaçlarına bütçemizin imkân verdiği ölçülerde katkı sağlıyoruz. Yalovalı 100 Üniversite öğrencisine burs veriyoruz. TOBB desteği ile Her yıl yaklaşık 1000 aileye erzak yardımı, 1000 İlk Öğretim Öğrencisine mont ve bot yardımında bulunuyoruz. Şehrin uluslararası festivallerine maddi destek sağlıyoruz. Şehit ailelerinin irtibat ofislerinin kira bedellerine her ay katkı sağlıyoruz, pandemi döneminde 55 Öğrencimize uzaktan eğitimlerine destek olmak üzere tablet bağışında bulunduk.Tabi bu çalışmaların yanında üyelerimizin yaşadığı her türlü sıkıntının gerek yerelde gerekse ulusal düzeyde çözümü için sayın başkanımız Rıfat Hisarcıklıoğlu ile sürekli temas halindeyiz. Bizlere iletilen sorunların çözüm noktasında üyelerimiz için bizler ve Rıfat Başkanımız her türlü girişimlerde bulunuyor ve bulunmaya da devam ediyoruz.Bunun yanı sıra da İlimizin milletvekillerine ve Vali Bey’e Belediye Başkanlarımıza üyelerimizden gelen talep ve sıkıntıları iletiyoruz.Biraz da ekonomik verilerden bahsedecek olursak,Türkiye ihracatçılar Meclisi verilerine göre, Türk iş dünyası, 2021 yılında geçen yıla kıyasla yüzde 32,9 artışla 225,4 milyar dolar ihracat gerçekleştirerek rekor kırdı. Dış ticaret açığı 2021’de yıllık yüzde 7,8 azalarak 45,9 milyar dolara geriledi. İhracatın ithalatı karşılama oranı da yüzde 83.1’e yükseldi. İthalat ise 2021’de 271,3 milyar dolar oldu."

Becan açıklamasında ayrıca "Yalova da 2021 yılında gerçekleştirilen ihracat bir önceki yıla göre yüzde 63 artarak 855 milyon dolar 685 bin dolar oldu. İhracatın 757 milyon 184 bin dolarını tersaneler gerçekleştirdi. Yalova en çok ihracat yapan iller arasında 24'üncü sırada yer aldı.Yalova'da en yüksek ihracat rakamına 219 milyon 898 bin dolar ile kasım ayında ulaşıldı. En düşük ihracatın olduğu ay ise 4 milyon 136 bin dolar ile ocak ayı oldu.Kentteki ihracatın aslan payını gemi ve yat sektörü aldı. Sektör geçtiğimiz yıla göre ihracatını yüzde 64 artırdı. 2020 yılında 461 milyon 818 bin dolar ihracat yapan tersaneler, 2021 yılında ise ihracatını 757 milyon 184 bin dolara ulaştırdı. Gemi yat sektörünün toplam ihracatı ise 1 milyar 626 milyon 377 bin dolar olarak açıklandı.Yalova'da gemi ve yat sektörünü 24 milyon dolar ihracat ile kimyevi madde ve mamulleri sektörü takip etti.Süs bitkileri üretiminde söz sahibi illerden olan Yalova'da, sektörün ihracat rakamları bir önceki yıla göre yüzde 48,3 arttı. Süs bitkileri sektörünün ihracatı 4 milyon 874 bin dolar olarak açıklandı.En fazla İhracat yaptığımız 5 ülke Norveç, Çin Rusya Fransa ve Malta olarak kayıtlara geçti.Türkiye nin 2021 yılı ithalatı 221 milyar dolar olarak gerçekleşirken Yalova nın 2021 yılı ithalatı ise 973 milyon dolar gerçekleşmiştir. Bir önceki yıla oranla Yalova nın ithalatında %50 seviyelerinde artış yaşanmıştır" dedi.